Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Utworzono dnia 15.11.2022

Sala w Domu Kultury, scena na niej dziewczęta i chłopcy ustawieni w pólkolu,w środku dziewczynki w białych bluzkach i granatowych spódniczkach stoja w kole, trzymają do góry uniesione flagi narodowe

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęto przemarszem pocztów sztandarowych i pozostałych uczestników z przed Urzędu Gminy. Przemarsz do kościoła prowadziła Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Ryszarda Gryciaka.

czytaj dalej na temat: 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Szlakiem historii i kultury gminy Komarów-Osada

Utworzono dnia 31.10.2022

W ramach projektu Tropem przeszłości Gminy Komarów-Osada został zorganizowany cykl warsztatów historyczno-kulturowych „Szlakiem historii i kultury”. Warsztaty organizowane były w okresie sierpień – październik 2022 roku. Wzięło w nich udział 96 osób. W ramach warsztatów przybliżaliśmy zebranym historię gminy Komarów-Osada. Warsztaty prowadzone były w formie prezentacji zgromadzonej przez prowadzącego wiedzy, wykładów i dyskusji, po których uczestnicy poszukiwali śladów przeszłości w terenie. Z pamięci wydobywano obrazy przeszłości, które uzupełniały historię z perspektywy mieszkańców, pozwalającą na poznanie wydarzeń w szerszym kontekście, wzbogaconym o ludzkie emocje a przez to bardziej żywe i bliższe. Jeżeli pogoda nie pozwalała na wyjście w teren, wówczas poznane fakty staraliśmy się umieszczać na mapach. Duże zainteresowanie wzbudziła mapa z 1835 roku, która pokazywała gminę, jako tereny słabo zamieszkałe, porosłe lasami. Wielu uczestników zdziwiła taka informacja. Uczestnicy poznali mniej znane miejsca i ludzi swojej małej ojczyzny. Dowiedzieliśmy się m.in. o „złodziejskiej drodze” w Antoniówce, w Dubie usłyszeliśmy o eleganckim panu w kapeluszu, który ukazuje się na drodze Dub – Tomaszówka. W Janowieckim lesie szukaliśmy kurhanów pochodzące z bitwy pod Komarowem z 1914 roku. Podczas warsztatów mówiących o międzykulturowym Komarowie odwiedziliśmy kirkut, zlokalizowaliśmy „Kaźmirek”. Tematy i terminy przeprowadzonych warsztatów: „Historia orężem pisana”- Śniatycze,14 sierpnia 2022 r.;  „Mozaika narodowościowa i kulturowa przedwojennego Komarowa” – Komarów-Osada, 27 września 2022 r.; „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”- Dub, 2 października 2022 r.; „Historia zaklęta w fotografii”- Antoniówka, 20 października 2022 r.; „Kraczew i Sosnowa-Dębowa – miejsca magiczne” – 15 października 2022 r.; „Komarów-Wieś – miejsce pierwszej bitwy pod Komarowem” – 23 października 2022 r. Przed nami jeszcze jedno spotkanie w Wolicy Śniatyckiej, które będzie zorganizowane na prośbę mieszkańców.

 Mapa pochodzi ze zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/series/126K_Mapa_Kwatermistrzostwa/TKKP126K_ark-60_Kol_VII_Sek_IX_Tomasz%C3%B3w_600dpi_BCPolona.jpg

Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów mieszkańców gminy (m.in. H. Walczyszyn, R. Łagowska, H. Rudnicka), Zamojskie Archiwum Państwowe, FotoPolska)

 

Organizatorzy:

Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniówce

Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie.

 

Dofinansowano przez Narodowy Instytut  Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

Niedziela na tropach historii

Utworzono dnia 17.10.2022

Niedzielę pełną niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy spędzili uczestnicy gry terenowej „Szlakiem historii i kultury”. 9 października 2022 r. spod starej szkoły w Antoniówce czteroosobowe drużyny wyruszyły na wędrówkę przez tereny Gminy Komarów-Osada. Uczestnicy wyposażeni w mapy i wskazówki dotyczące zadań, poruszali się na orientację po trzech trasach różniących się długością i dostosowanych do wieku zawodników. Drużyny wykonywały  zadania oceniane przez obserwatorów. Niewątpliwie ważną rzeczą podczas gry terenowej była umiejętność współpracy w grupie, kreatywność, wytrwałość w dążeniu do celu, szybkość podejmowania decyzji i odpowiedzialność za siebie innych. Przy wykonaniu zadań trzeba było wykazać się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin np. wykonać jesienną dekorację, ułożyć puzzle, wykonać sałatkę, odnaleźć na stanowiskach archeologicznych artefakty, udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystkie drużyny w komplecie wróciły na metę, gdzie czekały na nich nagrody oraz ognisko. Przy wspólnym posiłku uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami,doświadczeniami i zabawnymi zdarzeniami, które przytrafiły się podczas pokonywania tras.

czytaj dalej na temat: Niedziela na tropach historii

„Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” – „Spotkanie z historią” mieszkańców Duba.

Utworzono dnia 03.10.2022

Dub, wnętrze świetlicy wiejskie, uczestnicy spotkania siedzą przy stolikach, na środku pod ścianą ustawiony reklanę projektu, ekran, na nim widoczny jest slajd, po prawej stronie siedzi kobieta przy stoliku na którym ustawiony jest projektor i laptop

W niedzielę, 2 października 2022 roku, w Świetlicy Wiejskiej w Dubie odbyło się kolejne, wielopokoleniowe „Spotkanie z historią”, które przygotowała i prowadziła pani Jolanta Handziuk, była dyrektor Szkoły Podstawowej w Dubie, pasjonatka historii regionalnej.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję poznać historię Duba i okolicznych miejscowości od starożytności, przez średniowiecze, czasy zaborów, I i II wojny światowej, aż do współczesności. Barwne opowieści były wzbogacone prezentacją multimedialną, zawierająca fotografie z przeszłości Duba, która wzbudziła duże zainteresowanie uczestników. Był też czas na wspomnienia i opowieści żywych świadków historii, którzy opowiedzieli o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej. Szczególnie w pamięć zapadła opowieść mieszkanki Duba, wzbogacona przez nią recytacją wierszy. Uczestnicy warsztatów nanosili na mapę zabytki Duba, określali zapomniane nazwy miejsc np. ulica Płacząca. Obrazy zachowane w pamięci starszych mieszkańców pozwoliły młodszym uczestnikom poznać wygląd miejscowości z czasów przed i powojennych.

Organizatorzy:

Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniówce

Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie.

 

Logo flaga narodowa Komitet do Spraw Użytku  Publicznego, flaga NIW , sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Nowe Fio

czytaj dalej na temat: „Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej” – „Spotkanie z historią” mieszkańców Duba.

„Weekend z historią”

Utworzono dnia 29.09.2022

Cykl warsztatów archeologicznych „Weekend z historią” organizowany był 23-24 lipca w Antoniówce i 20-21 sierpnia w Ruszczyźnie i 15-16 września w szkole podstawowej w Komarowie-Osadzie. Główni odbiorcy to dzieci i młodzież w wieku 4 do 15 lat. W trakcie warsztatów prowadzonych przez „Pracownię Agafii” dzieci mogły samodzielnie przygotować podpłomyki, podpatrzeć, jak to kiedyś gotowano nad ogniskiem. Starsze dzieci wspólnie z prowadzącymi przygotowywały m.in. średniowieczną potrawę „pieczeń z glinianego garnka”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „O wojownikach i myśliwych w pradziejach”. Tutaj można było sprawdzić swoje umiejętności strzelania z łuku i rzucania oszczepem, przejść szkolenie z władania białą bronią. Można było także wziąć udział w zabawach i grach z zamierzchłej przeszłości. Uczestnicy, poprzez aktywny udział, rozwiązywanie zadań, układanie puzzli dowiedzieli się czym zajmują się archeolodzy, jak wyglądają zabytki i jak ważna jest ochrona artefaktów ukrytych w ziemi. Uczyły się rozpoznać zabytki i przypisywać je do właściwej epoki historycznej, prowadzili prace wykopaliskowe (umiejętność ta przydała się podczas gry terenowej). Poznawali narzędzia, którymi posługiwali się dawno temu nasi przodkowie i materiały, z których je wykonywano oraz jakie zawody wykonywali nasi przodkowie. Dowiedziały się też dużo na temat stanowisk archeologicznych znajdujących się na terenie naszej gminy oraz poznawali historyczne wydarzenia, jakie tu miały miejsce. Przekonali się, że przeszłość i archeologia nie są ani trudne, ani mało interesujące, natomiast historia to nie tylko suche fakty i trudne do zapamiętania daty i postacie. To może być także dobra zabawa i ciekawe spędzanie czasu.

 

Organizatorzy:

Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniówce

Szkoła Podstawowa w Komarowie-Osadzie.

 

Dofinansowano przez Narodowy Instytut  Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Wspaniały Jubileusz Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej

Utworzono dnia 29.09.2022

 Jubileusz Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej 10 lecie, sala w świetlicy wiejskiej, grupa członków orkiestry , cziewczęta i chłopcy, mężczyźni poubierani wbiałe koszule i granatowe spodnie, na pierwszym planie stoi kapelmistrz orkiestry obok niego po prawej stronie ustawiono kosz z kwiatami

W niedzielne popołudnie, Jubileusz 10-lecia działalności świętowała Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta, działająca przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie. Uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyli członkowie orkiestry i ich rodzice, radni Rady Gminy dyrektorzy szkół, przewodniczące KGW odbyło się w Wolicy Śniatyckiej.

czytaj dalej na temat: Wspaniały Jubileusz Wielopokoleniowej Orkiestry Dętej

Piknik czytelniczy "Z książką w tle"

Utworzono dnia 18.07.2017, 20:25

ZAŁĄCZNIKI:

								

FORMULARZ ZGŁOSZENIA UDZIAŁU W PROJEKCIE STREFA 60+

Utworzono dnia 15.05.2017, 14:35

Karta zgłoszenia

Utworzono dnia 02.01.2017, 08:40

Regulamin

Utworzono dnia 02.01.2017, 08:40

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 55

W poprzednim tygodniu: 93

W tym miesiącu: 32

W poprzednim miesiącu: 288

Wszystkich: 7773

Nasza Placówka

Poniedziałek

11.00-19.00

Wtorek

8.00- 16.00

Środa

8.00- 16.00

Czwartek

8.00- 16.00

Piątek

8.00 -16.00

Pierwsza i trzecia

sobota miesiąca

8.00 -14.00

   

Bannery boczne

 

 

 

Zegar